Jaunums – kaili un sabiedriski alu racēji no Āfrikas!
2018.01.02.

Pirmo reizi Rīgas Zooloģiskajā dārzā Terārija ēkā ir aplūkojami neparasti alu dzīvnieki ar milzīgiem zobiem – kailie smilšracēji (Heterocephalus glaber).

Šis grauzējs dzīvo pazemes alās, un iztiek bez kažoka. Vienīgais zināmais zīdītājs, kas ir gandrīz aukstasiņu dzīvnieks, un kura ;ģimenes dzīve līdzinās sabiedriskajiem kukaiņiem – skudrām, bitēm.

Pieaudzis dzīvnieks sver vien 35 g, bet spēka rakt tuneļus pazemē pietiek. Alu sistēmas veidošanai tie izmanto gan ķepas, gan arī milzīgos priekšzobus. Lai zeme neiebirtu mutē, to slēdz lūpu krokas. Žokļu muskuļi ir ļoti spēcīgi, tie veido ¼ no kopējās ķermeņa muskulatūras. 

Pazemes ejas atrodas dažādā dziļumā. Sildīties dzīvnieki dodas tuvāk virszemei vai saspiežas kopā, bet dzesēties lien dziļākās alās. Vienā alu labirintā dzīvo viena ģimene – vecāki ar saviem pēcnācējiem. Mazuļi dzimst tikai saimes mātei. 

Savvaļā apdzīvo pazemes ejas Austrumāfrikas pļavās un savannās. Galvenie draudi dabā: biotopu pārveidošana, pesticīdu un mēslojumu pielietošana lauksaimniecībā.

< Atpakaļ